Sernik w historii polskiej kuchni był znany już od wieków, a przepisy za pomocą ustnego przekazu i starych kucharskich książek przekazywane były z pokolenia na pokolenie. Mimo, że czasy uległy niewątpliwie ogromnej zmianie, przepisy zostały ulepszone, to tak naprawdę sernik nadal jest królem na polskim stole, uświetniając uroczystości, święta i kameralne imprezy. Jego ponadczasowość i unikalny smak, przywołujący polskie tradycje naszych mam i babć, a każdy jego kęs zabiera nas w podróż wspomnieniami beztroskich lat dzieciństwa, kiedy na każde święta sernik był przygotowywany najczęściej przez nestorkę rodu. Mimo upływu czasu sernik nadal jest cieszy się swoją wysoką pozycją w rankingu najpopularniejszych i najsmaczniejszych ciast, wystarczy odwiedzić cukiernię za rogiem, aby przekonać się o wyjątkowości tego niesamowitego ciasta. A może zamiast tego pokusisz się o upieczenie sernika w domu? Poznaj nasze sposoby i przepis jak upiec pyszny sernik wiedeński, który nie opada.

Dlaczego akurat wiedeński?

Na czym polega wyjątkowość sernika wiedeńskiego? Być może zawdzięcza on swój urok historii i niepowtarzalnej strukturze, gdyż jest to sernik, który w oryginalnym przepisie nie ma spodu. Według legend i opowieści jakie krążą wokół ciasta, jakim jest sernik wiedeński wynika, że jego przybycie do Polski, zawdzięczamy Janowi III Sobieskiemu, który podobne ciasto przywiózł, powracając z odsieczy wiedeńskiej. Zaskarbiło ono serca wszystkich mieszkańców dworu królewskiego, a także zwykłych mieszkańców Krakowa. Z biegiem czasu zaczęli oni udoskonalać pierwotną wersję przepisu i wkrótce wprowadzili wersję z ciastem u góry, bądź na dole. Według klasycznego i pierwotnego przepisu na sernik, przede wszystkim należy użyć dobrze zmielonego twarogu i dużej ilości bakalii. Najlepszy sernik wiedeński, to ten bez spodu. Dzieje się tak, ponieważ czar masy serowej, pozwala uzyskać cudowną aksamitną miękkość i zachwyca nawet bez dodatków ciasta. Nasz przepis pozwoli Ci uzyskać właśnie taką wersję. Poznaj nasze triki, które pomogą Ci w upieczeniu aksamitnego sernika.

sernik wiedeński

 

Ciekawostka: Popularność sernika jest tak ogromna, że nawet doczekał się swojego dnia! 30 lipca jest właśnie międzynarodowym dniem sernika 🙂

Przygotuj potrzebne produkty na sernik wiedeński

Przed rozpoczęciem pieczenia, upewnij się, że masz wszystkie potrzebne produkty. Pamiętaj, że powinny one być bardzo dobrej jakości, bo w nich leży klucz do uzyskania pysznego wypieku. Podstawą sernika, jak sama nazwa wskazuje jest …ser. Należy zadbać o to, aby był to twaróg tłusty, gdyż gwarantuje odpowiednią wilgotność i miękkość sernika, po za tym głównymi składnikami wiedeńskiego specjału są: mąka pszenna, jajka, cukier, masło i środek aromatyzujący (może to być cukier waniliowy, ekstrakt śmietankowy lub skórka pomarańczowa) Wszystkie warunki spełnione? Zaczynamy!

Wysokiej jakości produkty

Wiedeński przysmak – przepis

Składniki na masę serową : (tortownica o średnicy 23-26 cm)

  • 1 kg twarogu tłustego (dobrej jakości)
  • 8-9 jajek (potrzebne będę żółtka i białka, nie rozdzielaj ich)
  • 200 g masła
  • 30 g cukru waniliowego lub kilka kropel ekstraktu
  • 1 łyżka mąki ziemniaczanej
  • 1 łyżka mąki pszennej
  • około jednej szklanki drobnego cukru (Uwaga! Najlepiej użyć cukru drobno zmielonego, może to być cukier puder, gdyż konsystencja masy serowej będzie aksamitniejsza. Słodzenie cukrem pudrem jest rekomendowane, gdy ser nie ma w sobie żadnych słodkich dodatków, jak bywa np. w przypadku serków z wiaderka.)

Przed rozpoczęciem przygotowywania masy serowej, należy wszystkie składniki ogrzać do temperatury pokojowej, następnie zaopatrzyć się w dobry mikser, maszynkę do mielenia i co najmniej dwie miski.

Przygotowanie krok po kroku

  1. Dno tortownicy proszę najpierw wyłożyć papierem do pieczenia, a następnie wysmarować tłuszczem. Z papieru do pieczenia najlepiej jest wyciąć wyższe boki, ponieważ że sernik wiedeńskie w trakcie pieczenia rośnie.
  2. Dobrze jest wcześniej roztopić masło, np. w kąpieli wodnej lub w garnku, a następnie postawić do przestudzenia.
  3. Zaczynamy proces mielenia sera, najlepiej jest zmielić go trzykrotnie. Czasem zdarza się, że twaróg jest tak tłusty, iż wystarczy zmielić go dwukrotnie. Jeśli chodzi o twarogi z kubełka, najlepiej wybrać najtłustszy.
  4. Do przygotowanego twarogu dodaj łyżkę mąki ziemniaczanej, łyżkę mąki pszennej i ulubiony ekstrakt.
  5. Teraz jest czas na dodanie roztopionego i przestudzonego wcześniej masła.
  6. Ustaw na swoim mikserze niskie obroty i rozpocznij miksowanie masy.
  7. Kiedy masę serową mamy już za sobą, musimy uporać się z masą jajeczną. Do miski wbij całe jajka (żółtka i białka), następnie dodaj szklankę cukru i zacznij miksować. W przypadku jajek z cukrem rekomenduje się miksowanie na najwyższych obrotach. Konsystencja masy powinna cały czas się zmieniać, nabierając objętości i puszystej struktury.
  8. Kiedy drugi krem jest już gotowy, dodaj go do masy z sera, ale musisz to zrobić w kilku częściach, nie dodawaj na raz całego kremu.
  9. Gotową masę wylej teraz do przygotowanej i zagruntowanej wcześniej tortownicy, następnie umieść swój sernik w piekarniku z opcją grzania góra – dół, najlepiej na środkowej półce. Ważne jest to, aby piekarnik był nagrzany do temperatury 150-160 stopni, nie więcej. Jest to optymalna temperatura do perfekcyjnego upieczenia, jakiej wymaga sernik wiedeński.
  10. Nie zmieniaj temperatury pieczenia, gdy w środku znajduje się sernik, nie otwieraj piekarnika w trakcie pieczenia. Sernik wyrasta stopniowo i równo.
  11. Czas pieczenia sernika jest równy 90-100 minut. Pamiętaj, aby po upieczeniu nie wyjmować sernika z piekarnika, przez około 60 minut.
  12. Kiedyś w trakcie pieczenia umieszczano na dole piekarnika pojemnik z wrzątkiem, aby zminimalizować ryzyko pękania sernika. Jeśli jednak do jego wypieku został użyty tłusty twaróg, nie trzeba się niepokoić.

Kiedy sernik wiedeński będzie już przestudzony, możesz ściągnąć obręcze tortownicy i odkleić paski z papieru do pieczenia. Najsmaczniejszy sernik, to ten schłodzony. Opcjonalnie możesz użyć cukru pudru przed podaniem, lub polać go polewą czekoladową i polać sernik wiedeński. Obydwie opcje są świetne, a wybór jednej z nich należy już do Ciebie.

Jeśli zastanawiasz się nad przepisem na pyszną polewę czekoladą, możesz skorzystać z naszego sprawdzonego rozwiązania. Przygotuj około 100 g masła, 100 g cukru pudru, 4-5 łyżek kakao i około 50 ml śmietany kremówki. Składniki umieść w garnku, do masła dodaj cukier puder, mieszaj, następnie kakao i śmietanę, podgrzewaj na wolnym ogniu do połączenia się wszystkich składników, przez kilka minut, a następnie polej sernik.

gotowe ciasto

Sernik jest bardzo popularnym ciastem, a szacuje się, że jego rodzajów może być nawet około 1000! Jego wersje różnią się rodzajem sera, spodem, lub jego brakiem, kolorem ciasta i podaniem na ciepło lub zimno, cukrem pudrem, z polewą, z krówką, z ciastem na górze… Sernik wiedeński jest jednak podstawą tych serowych modyfikacji. Jeśli zastanawiasz się czy masz na tyle umiejętności, aby go upiec, nie wahaj się! Sięgnij po nasz przepis na sernik wiedeński, który został sprawdzony i dopracowany. Wszystko na początku wydaje się być skomplikowane, ale zmienisz zdanie, gdy już spróbujesz upiec sernik. Przepis jest, składniki są, więc do dzieła!

Komentarze

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.