Mleko migdałowe to białe mleko roślinne, które jest idealnym zamiennikiem mleka krowiego dla osób, które nie tolerują laktozy, są na diecie bezmlecznej oraz dla wegan. Jednak gdy sięgniemy po mleko migdałowe w sklepie i sprawdzimy jego skład, przekonamy się, jak mało znajduje się w nim migdałów, a za to przedstawia pokaźną listę stabilizatorów, sztucznych substancji i cukru. Nic w tym nadzwyczajnego. Taki sam los spotkał sklepowe mleko krowie, mleko kokosowe i sojowe, a wynika to z faktu, by jak najdłużej produkty były przydatne do spożycia i wytrzymały często wielogodzinne transporty i magazynowanie.
Jeśli zatem chcemy spróbować, jak smakuje najlepsze mleko migdałowe, które nadaje się do kawy, ciast i sprawi, że płatki owsiane uzyskają orzechowy posmak, nie pozostaje nam nic innego jak zrobić mleko migdałowe samemu. Okazuje się, że domowe mleko migdałowe jest bardzo proste do przyrządzenia, a liczne przepisy wegańskie podpowiadają nam, jak można je wzbogacić o liczne dodatki i dowolne przyprawy. Byś nie musiał jednak przeglądać setek stron internetowych, przedstawiamy jeden ze sprawdzonych przepisów bazowych, który na stałe zagości w Twojej kuchni.
Składniki domowego mleka migdałowego i jego wartości
Domowe mleko migdałowe nie jest kaloryczne. Ponieważ jego podstawą są migdały, jest także bogatym źródłem wapnia i białka, a także licznych witamin w tym B oraz E. Sprawdza się, u osób z alergiami i nietolerancjami pokarmowymi sprawiając, że nie muszą one rezygnować z tradycyjnych koktajli, zup czy przekąsek. Jak zatem przystąpić do jego wykonania? Poniżej przedstawiamy składniki i rzeczy niezbędne do „domowej produkcji”:
Składniki:
- 1 szklanka migdałów,
- 4 szklanki wody – uwzględniona jest tu woda do namoczenia migdałów (tak by przykryła je w całości),
- 3 łyżki ksylitolu, miodu lub syropu klonowego,
- Dobry i wytrzymały blender lub malakser,
- Gaza.
Sposób przygotowania mleka migdałowego krok po kroku
Krok 1
Migdały w pierwszej kolejności należy namoczyć. W tym celu zalej je wodą (2 szklanki wody) i włóż na noc do lodówki. Możesz wykorzystać migdały ze skórką lub bez skórki. Nie będzie to miało wpływu na kolor mleka. (Jeśli chcesz „obrać” migdały ze skórki, wcześniej zalej je wrzątkiem na 15 minut. Po tym czasie wylej wodę i przystąp do blanszowania z łupinek. Skórka ładnie odejdzie, a ty uzyskasz idealnie biały i obrany migdał. Następnie postępuj zgodnie z każdym kolejnym krokiem, zaczynając od całonocnego namaczania).
Krok 2
Namoczone migdały odsącz z wody (należy je dokładnie odcisnąć) i przełóż do wysokiego naczynia. Dodaj resztę wody i za pomocą blendera, dokładnie zblenduj całość.
Krok 3
Dodaj dowolnie przygotowany słód i ponownie zblednduj w blenderze do uzyskania kremowej konsystencji.
Krok 4
Na nowe, wysokie naczynie nałóż gazę i przymocuj ją gumką recepturką. Zlej mleko migdałowe, tak by do nowego naczynia nie dostały się grudki.
Krok 5
Mleko jest gotowe! Otrzymane mleko trzymaj w lodówce maksymalnie do 3 dni.
Krok 6
Pamiętaj, że nic nie może się zmarnować! Z resztek migdałów możesz przyrządzić inne potrawy w tym pasty i twarożek. Wystarczy, że do pozostałości dodasz odrobinę soku z cytryny, wanilię i syrop klonowy. Taki twarożek nadaje się do owsianek, koktajlu i jogurtu na drugie śniadanie.
Jeśli jednak stwierdzisz, że Twoje mleko migdałowe jest za bardzo esencjonalne, możesz je rozwodnić wodą, tak by uzyskać satysfakcjonującą Cię konsystencję. Smacznego!
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.