Jeżeli zbliża się uroczystość, czy nawet zwykłe spotkanie w gronie znajomych, w prosty sposób możesz zaskoczyć przybyłych gości. Wystarczy, że przygotujesz pyszne, rozpływające się w ustach babeczki z budyniem.

Przepis na ten smakołyk jest bardzo prosty i bez problemu poradzi sobie z nim większość osób. Takie babeczki na pewno zasmakują Twoim bliskim! Tym bardziej że można serwować je bez lub z dodatkami, np. pysznymi owocami! Wypróbuj przepis z poradnika!

Kruche babeczki z budyniem

Babeczki składają się z kruchego, maślanego ciasta i pysznego, delikatnego budyniu, który ukryty jest wewnątrz. Co więcej, poniżej znajdziesz także przepis na domowy budyń, który jest o niebo lepszy od tego z torebki!

Składniki dotyczące ciasta

  • 500 g mąki pszennej,
  • 250 g masła (najlepiej, aby masło było zimne),
  • 1 łyżka zimnej wody,
  • 4 żółtka jajek,
  • 1 łyżka śmietany 18%,
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia,
  • szczypta soli,
  • 100 g cukru pudru.

Składniki dotyczące budyniu waniliowego

  • 1 litr mleka (najlepiej 2,0%),
  • 20 g cukru z zawartością wanilii,
  • 250 g cukru białego,
  • 220 g mąki tortowej,
  • 40 g budyniu waniliowego bez zawartości cukru,
  • 5 żółtek jajek.

Przygotowanie budyniu

Kolejność robienia babeczek zaczynamy od przygotowania budyniu waniliowego.


Gotowe babeczki w foremkach posypane cukrem pudrem

Krok 1 – mieszanie składników

Do miski lub np. garnka należy wlać około 750 ml mleka. Następnie mleko gotujemy na małym ogniu. W innym naczyniu za pomocą miksera mieszamy resztę mleka (250 ml), cukier biały, cukier waniliowy, mąkę tortową, sypki budyń i żółtka. Wszystko oprócz mleka należy dodać w takich ilościach jak przygotowane.

Krem budyniowy będzie gotowy, kiedy osiągnie kremową konsystencję o delikatnym żółtym zabarwieniu (coś w stylu kogel-mogel).

Krok 2 – przykryj mleko folią spożywczą, a następnie połącz je z kremem budyniowym

Kiedy mleko się zagotuje, odstawiamy je na chwile do przestygnięcia — może stać w lodówce. Można przykryć je folią spożywczą, dzięki czemu nie pojawi się kożuch — jest to bardzo ważne. Kolejno mleko mieszamy z kremem budyniowym.

Podczas łączenia obydwu składników należy cały czas mieszać całość za pomocą łyżki lub trzepaczki. Kiedy zaczną pojawiać się małe grudki, nie można panikować, bo tak właśnie ma być. Wraz z dłuższym mieszaniem będą one coraz większe, aż w końcu po kilku-kilkunastu minutach mieszania znikną i powstanie gęsty, gładki krem budyniowy.

Krok 3 – schładzanie kremu

Tak przygotowany krem budyniowy należy odłożyć w chłodne miejsce do przestygnięcia. Po pewnym czasie zimny budyń będzie można wykorzystać w dalszej części przepisu.

Przygotowanie ciasta

Przygotowując babeczki z budyniem, najważniejsze jest ciasto. Dzięki przepisowy zamieszczonemu poniżej uda się zrobić kruche ciasto na babeczki!

Udekorowana babeczki w foremce

Krok 1 – mieszanie składników na ciasto i wyrabianie go

Na początek przygotowaną mąkę należy przesiać przez sitko. Następnie mieszamy ją z przygotowanym cukrem pudrem i masłem. Dodajemy także łyżeczkę proszku do pieczenia, wodę, śmietanę i żółtka — czyli pozostałe składniki.

Wszystkie składniki mieszamy razem (z racji, że masło będzie twarde można wcześniej posiekać je nożem na mniejsze kawałki, aby się prościej rozgniatało). Z powstałych składników wyrabiamy ciasto. Po wyrobieniu wstawiamy do lodówki na około 30 minut, aby się schłodziło.

Krok 2 – wyjmujemy schłodzone ciasto i wykładamy do foremek

Kiedy ciasto jest w lodówce, przygotowujemy foremki na babeczki z budyniem. Zaczynamy od posmarowania foremek tłuszczem — wykorzystać można np. ciepłe masło.

Po danym czasie wyjmujemy ciasto z lodówki i je rozwałkowujemy. Wykrawamy odpowiednie części ciasta (np. za pomocą szklanki bądź noża — tak, aby pasowało do foremki). Foremki do babeczek wypełniamy wyciętymi kawałkami. Po umieszczeniu ciasta w formach nakłuwamy je delikatnie za pomocą wykałaczki.

Czas zająć się pozostałym ciastem, gdyż będzie potrzebne do przykrycia babeczek. Należy je ponownie uformować w całość i rozwałkować, aby było prościej wycinać nowe elementy.

Kruche babeczki i ich przygotowanie

Skoro ciasto i krem są gotowe, czas, aby przygotować pyszne babeczki z budyniem! Jest to naprawdę proste!

Babeczki w foremkach i przepis do ich przygotowania

Krok 1 – nakładanie kremu i formowanie ciastek

Za pomocą łyżeczki, starannie nakładamy krem/budyń. Ważne, aby budyń był zimny!

Na wierzch wykładamy ponownie kawałek wyciętego ciasta i brzegi górnej oraz dolnej części delikatnie sklejamy palcami. Babeczka musi być sklejona w taki sposób, aby budyń nie przebijał się przez wierzch, ani przez sklejone miejsca.

Krok 2 – jak piec babeczki

Najpierw piekarnik należy ustawić na odpowiednią temperaturę. Babeczki pieczemy w 175-180 stopniach (bez termoobiegu). Do nagrzanego piekarnika wkładamy babeczki z budyniem. Czas pieczenia to około 20-25 minut, do momentu zarumienienia się babeczek. Ważne jest, aby końcowe minuty kontrolować, po to, aby kruche babeczki za bardzo się nie spiekły!

Po tym czasie ciastka są gotowe. Wystarczy odstawić je do przestygnięcia i ewentualnie udekorować. To wszystko!

Dodatkowe informacje

Babeczki z dodatkami

Dekoracja nie jest konieczna, aczkolwiek jeżeli ktoś chce, można wykonać ją w zupełnie dowolny sposób. Np. potrzepać cukrem pudrem, posypką cukrową, nałożyć bitą śmietanę, lukier, podać babeczki z owocami — wykorzystać truskawki itp.

Cukier puder jest potrzebny także do przygotowania lukru. Bo ten można zrobić samemu w bardzo prosty sposób. Otóż cukier puder należy zmieszać np. z sokiem cytrynowym, mieszać do powstania gęstego kremu i w ten sposób uzyskamy lukier cytrynowy, który dobrze skomponuje się z babeczkami!

Kto nie posiada wagi kuchennej, dobrze, aby wiedział, że np. 2 stołowe łyżki cukru to około 30 g/30 ml. Natomiast mała łyżeczka deserowa ma pojemność około 5 g/5 ml. Taka wiedza może być przydatna do wielu wypieków, czy dań związanych z suchymi składnikami, czyli np. cukrem!

Podsumowanie

Okazuje się, że bardzo prosto można zrobić babeczki z budyniem. Koniecznie musisz wykorzystać ten super przepis! Na pewno tak przygotowane kruche ciastka zasmakują wielu osobom z Twojego otoczenia, tym bardziej, jeżeli wykonasz własnoręcznie pyszny budyń i podasz je np. z owocami! Smacznego!

Komentarze

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.