Marzysz, by zjeść miękkie, pyszne i świeże bułeczki, które idealnie sprawdzą się na śniadanie i kolacje? Nie Ty jeden. Śniadanie jest jednym z najważniejszych posiłków dnia, dlatego warto zadbać, by składało się z jak najlepszych i najsmaczniejszych składników. Niestety bułeczki ze sklepu nie zawsze spełniają nasze oczekiwania i co gorsza, ich świeżość nie utrzymuje się zbyt długo. Jest jednak na to rozwiązanie – możesz sam wykonać domowe bułeczki pszenne, żytnie lub orkiszowe. Mąka i dodatki zależą wyłącznie od Ciebie!

Domowe pieczywo jest nie tylko smaczne, ale daje nam gwarancję jakości. Chrupiąca skórka, ładny aromat i delikatny smak to tylko niektóre korzyści z własnych wypieków. Przedstawiamy Ci kilka przepisów i porad, jak wykonać idealne bułeczki śniadaniowe.

Domowe bułki pszenne

Dzięki proporcjom na poniższy przepis otrzymasz około 12 bułeczek.

Składniki:

  • 600 g mąki pszennej (mąki tortowej) – możesz także użyć innego rodzaju np. mąki, orkiszowej lub żytniej,
  • 25 g świeżych drożdży – jeśli nie masz, zastąp suchymi drożdżami (ok. 7 g)
  • 1 łyżka cukru,
  • 250 ml letniej wody przegotowanej,
  • 1 duże jajko,
  • 80 g roztopionego i wystudzonego masła,
  • płaska łyżeczka soli

 

Krok 1

Jeśli używasz świeżych drożdży, najpierw musisz zrobić rozczyn. W przypadku suchych drożdży (tzw. drożdży instant) nie będzie to konieczne.

Uwaga: To czy dodasz świeże drożdże, czy suche drożdże nie wpłynie na smak bułeczek.

Rozczyn: Do większej miseczki rozkrusz drożdże, a następnie wsyp łyżeczkę cukru. Zalej letnim mlekiem lub dodaj zamiennie ciepłą wodę- 100 ml – i dokładnie wymieszaj, by pozbyć się gródek. Przykryj ściereczką kuchenną i odstaw na około 10 minut w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.

Uwaga: Nigdy nie zalewaj drożdży gorącą wodą lub gorącym mlekiem. Wysoka temperatura zabije drożdże i ciasto nie urośnie.

Do dużej miski przesiej mąkę, dodaj sól i wymieszaj. Pora na resztę składników, czyli wodę, masło, roztrzepane jajko i drożdże lub rozczyn. Teraz należy wyrobić ciasto. Możesz to zrobić ręcznie lub w robocie kuchennym używając końcówki do ciast drożdżowych. Wyrobione ciasto będzie w miarę jednolite i delikatnie lepkie. Gdy uzyska elastyczną konsystencję, przykryj je ściereczką i odstaw na około godzinę, by mogło podwoić swoją objętość.

Krok 2

Przyszykuj formę wyłożoną papierem do pieczenia i włącz piekarnik.

Krok 3

Gotowe ciasto dzielimy na 12 równych części. Możesz podsypać je mąką pszenną, by łatwiej Ci było tworzyć idealne kajzerki. Tak uformowane bułeczki, przełóż do formy wyłożonej papierem do pieczenia. Przykryj ponownie ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia i by stało się puszyste. Teraz należy piekarnik nagrzać do 190 st.C. Gdy osiągnie prawidłową temperaturę, włóż bułki do piekarnika i piecz do 20 minut, aż staną się rumiane.

Wskazówka 1: Na dnie piekarnika warto umieścić małą foremkę z wodą. Podczas pieczenia, unosząca się para sprawi, że finalnie nasze bułki będą miały chrupiącą skórkę, a ciasto nie stanie się suche.

Wskazówka 2: By uzyskać bardziej rumiany kolor ciasta, posmaruj go przed włożeniem roztrzepanym jajkiem.

Krok 4

Wyłącz piekarnik i studź bułki na kratce. Gotowe!

Twoje bułeczki na pewno wyszły nie tylko pyszne, ale i mięciutkie. Jednak nie ograniczaj się! Śmiało modyfikuj składniki – możesz do ciasta dodać żurawinę lub rodzynki, które swoją słodyczą świetnie zastępują zbędny cukier. A jeśli preferujesz bardziej słone pieczywo, wystarczy dodać sól w większej ilości na etapie wyrabiania ciasta i dalej postępować według bazowego przepisu. Tak czy inaczej, Twoje bułeczki zagoszczą na stałe na rodzinnym stole, sprawiając, że śniadania staną się smaczne, pożywne i dadzą Ci poczucie wypiekowej satysfakcji.

Komentarze

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.