Wegański smalec to równie pyszny, a znacznie zdrowszy zamiennik tradycyjnego smalcu. Ta pasta z fasoli ma podobny wygląd i sposób podania co tradycyjny smalec, a ma o wiele mniej tłuszczu.  Co prawda w smaku jest subtelniejszy od smalcu zwierzęcego, ale ma 6 razy mniej kalorii niż „prawdziwy smalec” z cebulką i skwarkami z boczku. 

Zalety fasoli

Fasola jest doskonałym źródłem białka, błonnika i witamin: m. in. zawiera witaminę C, ryboflawinę, niacynę, witaminę B6, kwas foliowy, witaminę A, E oraz tiaminę, która ma działanie antydepresyjne.  Ma niski indeks glikemiczny, więc może być spożywana przez diabetyków. Zawiera oligosacharydy, które korzystnie wpływają na rozwój naturalnej flory jelitowej.  Częste spożywanie fasoli, nie tylko białej, jest bardzo korzystne dla naszego zdrowia. Warto  wymienić  tradycyjny smalec na smalec z fasoli, nie tylko wtedy, gdy chcemy zostać wegetarianami.

Do czego pasuje smalec z fasoli?

Wegetariański smalec z fasoli to przepyszny sposób na kanapki, szczególnie z kiszonym ogórkiem. Ta pasta sprawdzi się nie tylko jako smarowidło na pieczywo, ale także jako dip do warzyw pokrojonych w słupki oraz pasta do wrapów.

smalec z białej fasoli

Sprawdzony przepis na wegański smalec

Smalec z fasoli to nic innego jak zmiksowane strączki z dodatkiem cebuli, jabłek i przypraw. Sam czas przygotowania nie przekracza 30 minut, nie licząc namaczania fasoli i późniejszego „odstania” smalcu.

Składniki

Aby przygotować smalec z białej fasoli, potrzebujemy tylko kilku składników:

  • 2 szklanki ugotowanej fasoli (w osolonej wodzie), możemy użyć białej fasoli z puszki,
  • 2 duże cebule,
  • duże, kwaśne jabłko,
  • 4 łyżki sosu sojowego,
  • 1 łyżeczka pieprzu ziołowego,
  • 3 liście laurowe,
  • 5 ziaren ziela angielskiego,
  • 0,5 łyżeczki majeranku,
  • sól i ewentualnie pieprz,
  • olej do smażenia.

Smalec z ugotowanej fasoli

Możemy skorzystać z fasoli suchej lub z puszki. Ważny jest wybór dobrej jakościowo fasoli: może to być sucha fasola Jaś albo inna biała fasola. Jeżeli chcemy wykorzystać ugotowaną fasolę, to trzeba ją najpierw namoczyć. Do miski wsyp suchą fasolę i zalej zimną wodą. Zalewa powinna wystawać nawet 10 cm ponad fasolę. Fasola powinna moczyć się przez całą noc, ale nie dłużej niż 12 godzin. Po tym czasie wywar wylać (ale zostawić sobie kilka łyżek zalewy), nalać świeżej wody i następnie ugotować do miękkości. W zależności od wielkości i rodzaju fasoli zajmie to od 2-3 godzin. W razie potrzeby uzupełniać wodę. Tak ugotowana fasola nie ma właściwości wzdymających, dlatego warto przestrzegać zasad właściwego gotowania. Również obecność majeranku zapobiega problemom ze wzdęciami.

Sposób przygotowania:

Cebulę obrać z łupinek i pokroić w drobną kosteczkę. Jabłko obrać, wyciąć gniazda nasienne i utrzeć na tarce o dużych oczkach. Na patelni rozgrzać olej, dodać liść laurowi i ziele angielskie. Następnie dołożyć cebulę oraz jabłka i dusić je na małym ogniu do miękkości. Potem z podsmażonej cebuli i jabłka wyjąć liście i ziele i odstawić patelnię do ostudzenia.

Uprzednio przygotowaną fasolę miksujemy, ale nie na gładką masę – pozostawmy małe kawałki fasoli, gdyż w przeciwnym razie jest ryzyko powstania „paćki”. Gdyby pasta wyszła za sucha, możemy dodać kilka łyżek zalewy. Dodajemy do zmiksowanej fasoli jabłko, cebulę, pieprz ziołowy, sos sojowy oraz majeranek i wszystko miksujemy (ale tak samo staramy się nie zblendować na gładką pastę – lepiej jak składniki są wyczuwalne).

Jeżeli fasoli smalec nie jest słony, możemy dodać szczyptę soli do smaku (możemy też doprawić pieprzem w zależności od preferencji), ale warto z tym poczekać do następnego dnia, aż składniki się wymieszają.

Smalec z fasoli najlepiej smakuje po schłodzeniu w lodówce.

Tak przygotowany smalec z fasoli możemy przechowywać w lodówce do 3-4 dni, najlepiej do tego się nada zakręcany słoiczek lub szczelnie zamykany pojemnik na żywność.

Dodatki

Tak przygotowany smalczyk roślinny podajemy ze świeżym pieczywem (najlepiej jeszcze ciepłym) i z ogórkiem kiszonym.

Czosnek również będzie ciekawym dodatkiem – przeciskamy przez praskę i dodajemy go do cebulki po około 8 minutach podsmażania. Jeżeli chodzi o przyprawy to możemy eksperymentować: można dodać wędzoną paprykę, cząber czy tymianek.

Smalec z fasoli możemy także urozmaicić poprzez dodanie suszonych śliwek lub moreli. Nadadzą one paście słodki smak. Pasują również prażone orzechy i migdały.

Skwarki

Aby nadać smaku, możemy także dodać do wegańskiego smalcu podsmażoną cebulkę i zdrowe skwarki: wystarczy na patelni podprażyć słonecznik lub kaszę gryczaną z dodatkiem przypraw (np. wędzonej papryki).

Jeżeli chcemy grubsze skwarki, możemy podsmażyć na suchej patelni małe kostki tofu (może być naturalne lub wędzone) z dodatkiem przypraw. Takimi skwarkami można posypać chleb lub zmieszać z gotową już pastą.

Porady

Możemy nie podsmażać jabłek na patelni – sprawią, że smalec z fasoli będzie miał świeży i kwaskowaty posmak.

Jest jeszcze jeden sposób na przygotowanie alternatywy dla prawdziwego smalcu – smalec wegański z oleju kokosowego, jednak też jest bardziej kaloryczny i mniej zdrowy niż fasoli smalec.

Każdy blog kulinarny na podobne przepisy na smalec z białej fasoli – przyrządzenie go zależy od naszych ulubionych smaków. Mam nadzieję, że i Wasz smalec z fasoli wyszedł pyszny.

Komentarze

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.