Mazurek jest tradycyjnym polskim ciastem, które najchętniej przygotowuje się na Wielkanoc. Istnieją różne wersje tego przysmaku, jedną z nich jest np. mazurek kawowy. Składa się on z kruchego spodu, kremu czekoladowo-kawowego i dodatków dekoracyjnych.

Ciasto tego typu może gościć nie tylko na wielkanocnym stole, ale również można wykorzystać na wiele innych okazji. Warto znać przepis na mazurek kawowy, dlatego w tym poradniku przedstawiamy takowy, jak i kilka ciekawostek na temat tego pysznego wypieku. Przeczytaj!

Mazurek — historia

Jest to zdecydowanie najbardziej rozpoznawalne wielkanocne ciasto. Przygotowuje się je już od dawnych lat i w dalszym ciągu nie traci ono na swojej popularności. Mazurek jest lubiany głównie za swoją prostotę i wspaniały smak.

Niestety ciasto to nie ma polskich korzeni. Z wielu źródeł można wywnioskować, że wypiek ten pochodzi z Turcji. W Polsce natomiast stał się bardzo popularny w XVIII wieku i od tego czasu, wypieka się go regularnie — szczególnie na święta wielkanocne.

Bardzo ciekawą kwestią jest to, że nie istnieje jeden konkretny przepis na każdego mazurka. Dotyczy to także ściśle określonych reguł przygotowywania. W zasadzie, każda gospodyni przygotowuje popularnego mazurka, na swój sposób.

Jednym z najpopularniejszych wypieków danego typu jest mazurek królewski, którego charakteryzuje kruche ciasto, konfitura owocowa i duża ilość migdałów. Inną popularną propozycją jest mazurek orzechowy z dodatkiem bezy lub czekolady, czy typowy mazurek kajmakowy. Istnieją także wersje ciasta, w których zamiast kruchego ciasta na spód, wykorzystuje się biszkopt, lub ciasto marcepanowe. Zaś do przekładania używa się mas budyniowych, kajmakowych, dżemów, powideł, czy marmolad. Zwieńczeniem każdego mazurka jest dekoracja. Ta nierzadko występuje w postaci zdobień zrobionych za pomocą lukru, kolorowej posypki, czy orzechów lub migdałów i nie tylko.

Zdecydowanie jedną z najciekawszych propozycji do zrobienia jest mazurek kawowy. Kruche ciasto, pyszny krem i smak aromatycznej kawy sprawia, że ten wypiek jest świetną propozycją na wiele okazji. Zaspokoi on podniebienie zarówno smakoszy kawy, jak i czekolady! Poniżej przygotowaliśmy przepis na mazurek kawowy, który warto przygotować w domu i zaskoczyć nim wszystkich! Wypróbuj!

Przepis na mazurek kawowy — kruche ciasto i nie tylko

Do przygotowania tego ciasta będą potrzebne niezbędne składniki. Wszystkie wymagane, znajdziesz poniżej.

Składniki na ciasto kruche do mazurka kawowego

  • 220 g mąki pszennej — około 1,5 szklanki,
  • 150 g masła,
  • 2 łyżki cukru pudru,
  • 1 duże jajko,
  • odrobina zimnej wody.

Składniki na krem kawowy do mazurka

  • 100 g mlecznej czekolady,
  • 2 łyżki kawy rozpuszczalnej,
  • 200 g serka mascarpone,
  • opcjonalnie można dodać masę kajmakową dla smaku.

Składniki na dekorację dla mazurka kawowego

  • 1 łyżka kolorowej posypki,
  • czekolada,
  • małe bezy,
  • cukier puder.

Dekorację można zrobić wedle własnego uznania. Poza wymienionymi składnikami potrzebna będzie forma do pieczenia, szpatułka, naczynia, papier do pieczenia i mikser.

Ziarna kawy

Przygotowanie — zacznij od ciasta

Kawowy mazurek zaczynamy przygotowywać od zrobienia ciasta. W tym celu łączymy mąkę z cukrem pudrem, dodajemy jajko i przestudzone masło, posiekane na drobniejsze kawałki. Wszystkie składniki łączymy ze sobą i wyrabiamy kruche ciasto. W przypadku, kiedy ciasto nie chce się połączyć na jednolitą gładką masę, dodajemy odrobinę zimnej wody — całość należy szybko zagnieść do połączenia składników.

Pamiętaj, że do mazurka potrzebujesz schłodzone ciasto

Wyrobione kruche ciasto zawijamy w folię spożywczą i musimy je schłodzić w lodówce. Zazwyczaj wystarczy pół godziny, do godziny czasu, aby otrzymać przestudzone ciasto. Po tym czasie wyjmujemy go, rozwijamy z folii i rozwałkowujemy na nieco większą wielkość, jaką ma przygotowana foremka.

Wypełnij formę ciastem

Zanim kruche ciasto na kawowy mazurek przełożymy do foremki, wpierw musimy ją nasmarować masłem i delikatnie oprószyć mąką, lub bułką tartą. Następnie przekładamy rozwałkowane ciasto kruche do formy i delikatnie dociskamy je do brzegów. Tak wyłożone ciasto na kawowy mazurek, delikatnie nakłuwamy widelcem.

Ostatni etap robienia ciasta

Formę z ciastem przekładamy do lodówki w celu schłodzenia. W międzyczasie należy rozgrzać piekarnik na 170 stopni z termoobiegiem. Ciasto trzeba przykryć papierem do pieczenia i na wierzch poleca się wysypać np. ziarna grochu. Tak przygotowane ciasto przekładamy do piekarnika nagrzanego do odpowiedniej temperatury i pieczemy 15 minut. Po upływie tego czasu zdejmujemy papier z zawartością i jeszcze pieczemy ciasto przez około 5 minut. Następnie wyjmujemy i odstawiamy do ostudzenia.

Surowe ciasto na mazurek

Przygotowanie masy kawowej

Wpierw łamiemy czekoladę na mniejsze kawałki i rozpuszczamy ją w kąpieli wodnej. Następnie do serka mascarpone dodajemy 2 łyżki kawy rozpuszczalnej. Opcjonalnie można wykorzystać świeżą, uprzednio drobno zmieloną kawę klasyczną, lecz w nieco mniejszej ilości, z uwagi na mocniejszy smak. Serek z kawą miksujemy do uzyskania jednolitej masy. Istnieją także wersje, gdzie krem przygotowuje się, zaczynając od zaparzenia kawy (espresso), a kolejno dodaje się pozostałe składniki. Jeżeli wybierzemy kawę rozpuszczalną, poleca się sięgać po tę lepszej jakości, wtedy masa kawowa będzie dużo aromatyczniejsza.

Kiedy połączymy przygotowane 200 g serka mascarpone z kawą, dodajemy do masy, rozpuszczoną czekoladę i całość ponownie miksujemy. Czas, aby wypróbować masę. Kiedy zechcemy, aby ta była nieco bardziej intensywna, dodajemy odrobinę więcej kawy rozpuszczalnej. Jak wiadomo, serek mascarpone może zniwelować nieco smak kawy.

Na tym etapie można dodać nieco kajmaku, dla urozmaicenia smaku. Dla podbicia smaku poleca się też dodać szczyptę soli.

Krem kawowy nałóż na ciasto

Gdy mamy już ostudzony kruchy spód na mazurek kawowy, nakładamy na niego przygotowany krem. Ten należy rozmieścić za pomocą szpatułki. W zasadzie mazurek kawowy jest gotowy, lecz warto go jeszcze udekorować.

Dekoracja

Do dekoracji użyć można składników, jak wymienione we wcześniejszej części tekstu. Kiedy mazurek został przygotowany ze względu na jakąś okazję, np. na święta, warto udekorować go za pomocą lukru i rękawa cukierniczego. Poza tym można też użyć płatki migdałów, masło orzechowe, cukier puder, cukru trzcinowego i wielu innych rzeczy!

Podsumowanie

Dane ciasto jest świetną propozycją nie tylko na święta wielkanocne, ale również, wtedy, aby skosztować je ze świeżo zaparzoną kawą i nie tylko. Taki mazurek jest prostym ciastem, które zachwyci podniebienie nie jednego smakosza. Wypróbuj go u siebie w domu!

Komentarze

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.