Znasz to uczucie, gdy obiecałaś sobie, że koniec ze słodyczami, a gdy zbliża się wieczór i planujesz chwilę odpocząć, momentalnie dopada Cię ochota na coś słodkiego? Witaj w klubie. Mimo silnej woli, są niekiedy takie sytuacje, gdzie należy osłodzić sobie daną chwilę. Ciężki dzień w pracy, PMS, a może dopadła Cię melancholia? Nim jednak sięgniesz po stertę czekolad, batoników i niezdrowych ciastek, weź głęboki wdech. Cukier i słodycze nie zawsze są złe, nawet jeśli przestrzegasz diety, ale postaw na jakość. Niestety produkty dostępne w sklepie nie zawsze możemy zaliczyć do wysokich lotów, ale na pewno dostarczą wielu tuczących kalorii. Co zatem zrobić? Postaw na coś prostego i domowego – upiecz rogaliki!
„Za dużo zachodu, nie umiem piec”, albo „Zanim się upieką, zdążę opędzlować tabliczkę czekolady”. Cóż, mimo że każde z tych myśli może mieć w sobie dużo prawdy, myśl przyszłościowo. Po pierwsze zjesz pełnowartościowy produkt bez ulepszaczy i zbędnej chemii, która jest wszechobecna w sklepowych słodyczach. Po drugie rogaliki, które chcemy Ci zaproponować, robi się szybko i łatwo, a do tego są przepyszne. A po trzecie są idealnym poczęstunkiem, gdy odwiedzą Cię goście, lub przyszła teściowa. Gwarantujemy, że gdy podasz jej wypiek, zdecydowanie zapulsujesz w jej oczach.
A więc odłóż na bok wymówki, zniechęcenie i sceptyzm i zobacz jak łatwo przygotować pyszne kruche rogaliki drożdżowe. Do dzieła!
Kruche rogaliki waniliowe
Od czego zacząć? Przede wszystkim od przygotowania składników na kruche rogaliki:
- 250 g mąki pszennej – mąkę wcześniej przesiej,
- 130 g zmielonych migdałów bez skórki,
- cukier waniliowy,
- cukier puder – około 70 g lub jeśli wolisz, by były słodsze, 80 g,
- 200 g masła,
- 2 łyżki kwaśnej śmietany 18%,
- 2 jajka (2 żółtka),
- szczypta soli,
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia.
Będąc uzbrojoną już we wszystkie potrzebne składniki, pora przystąpić do przygotowania ciasta.
Sposób przygotowania:
- Wszystkie składniki mieszamy dokładnie ze sobą. Nie dodajemy całych jajek, a wyłącznie żółtka. Wskazówka: wszystkie powyższe składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
- Zagniataj ciasto, aż z kruchego stanie się elastyczne.
- Z gładkiego, elastycznego ciasta uformuj kulę. Dla ułatwienia lekko podsyp ciasto mąką.
- Ciasto podzielić na cztery równe części.
- Z każdej porcji uformuj długi wałek. Ciasto owiń w folię spożywczą i włóż do lodówki na 30 minut.
- Wyjmij wałki z lodówki.
- Rozgrzej piekarnik.
- Każdy wałek ciasta pokrój na 1 cm plasterki, a następnie zacznij formować rogaliki.
- Na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, ułóż drożdżowe rogaliki w równych odstępach.
- Rogaliki piecz w temperaturze 180 st. C przez 10 do 12 minut. Wskazówka: ustaw tryb pieczenia na „góra dół”.
- Nie czekaj, aż rogaliki zbytnio się zarumienią. Mają być jasne.
- Wyjmij rogaliki z piekarnika.
- Wierzch rogalików należy posypać cukrem pudrem.
- Jeśli nie chcesz posypywać rogalików cukrem pudrem, obtocz je w kryształkach cukru.
- Rogaliki, gdy tylko ostygną, są gotowe do zjedzenia.
Prawda, że proste? Czas przygotowania to niemal godzina, a w efekcie uzyskasz około 50 porcji. Kruche rogaliki przechowuj w zamkniętym pojemniku, by na dłużej pozostały świeże i miękkie.
Ten i podobne przepisy
Oczywiście to jedynie nasza propozycja na kruche rogaliki. Być może zaciekawią Cię przepisy i wariacje, gdzie kruche rogaliki nadziewa się dodatkowo marmoladą, albo nie dodaje do ciasta jajek. Warto jednak przy tym pamiętać, że nie dodając żółtek, ciasto trudniej jest wyrobić do odpowiedniej konsystencji, a przy nadziewaniu, warto użyć marmolady, która nie jest zbyt płynna. Ułatwi to nadziewanie i zagwarantuje, że marmolada nie wypłynie z rogalików, nim te trafią do piekarnika.
Bez względu na to jednak, który wariant przypadnie Ci do serca, masz gwarancje, że kruche rogaliki wyjdą pyszne i zadowolą nawet najbardziej wymagające podniebienie.
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.