Na pewno nie raz zastanawiałeś się, co nowego mógłbyś przygotować na obiad a tym samym zachwycić domowników i gości. Kotlety z kalafiora są bardzo proste w wykonaniu i świetnie smakują. Z tym przepisem w sprytny sposób zastąpisz tradycyjne mielone! 

Kotlety z kalafiora – przepis

Samego kalafiora czasem trudno jest przeobrazić w coś ciekawego, kojarzymy go raczej z zupą warzywną, ewentualnie obsmażamy go w bułce tartej. Poniższy przepis to nowatorskie podejście i ucieczka od tradycji – wypróbuj, a nie pożałujesz!

Składniki:

  • 1 kalafior
  • 2 jajka
  • 1 ząbek czosnku
  • 1 cebula dymka
  • 2 łyżki mąki pszennej
  • szczypta soli
  • szczypta pieprzu
  • 1 łyżeczka soli (do gotowania kalafiora) 
  • 100 ml oleju (do smażenia)
  • 3 łyżki bułki tartej (do obtoczenia)

Przy podanej ilości składników wychodzi około 20 kotletów. 

Przygotowanie (czas: około 30 minut)

  1. Obierz kalafiora z liści, dokładnie opłucz pod bieżącą wodą i odkrój różyczki. Następnie różyczki kalafiora umieść w osolonej wodzie i gotuj pod przykrywką. Gdy woda zacznie wrzeć, zmniejsz moc palnika i gotuj przez 7-8 minut. Ważne jest, aby go nie rozgotować – kalafior powinien być sprężysty, dlatego najlepiej kontrolować jego twardość przy pomocy widelca. 
  2. Odcedź i pozostaw na durszlaku do wystygnięcia. Chłodnego kalafiora drobno posiekaj i osusz – możesz to zrobić na suchej patelni, ale uważaj, aby go nie przyrumienić ani nie spalić! Suche kawałki jeszcze raz posiekaj i wrzuć do miski.
  3. Do miski z cząstkami kalafiora dodaj jajka, mąkę oraz posiekaną cebulę. Następnie wyciśnij przez praskę czosnek, dodaj sól i pieprz. Wszystko dokładnie wymieszaj.
  4. Z powstałej masy możesz już formować kotlety. Obtocz w bułce tartej i delikatnie spłaszcz dłońmi. W międzyczasie rozgrzej patelnię i wlej na nią olej. 
  5. Kotlety z kalafiora smaż na rozgrzanym oleju z obu stron na złocisty kolor – ok. 4 minuty smażenia na każdą ze stron. 

kalafior

Zamienniki i dodatki

Powyższy przepis jest bazowy, dzięki niemu uzyskasz wegetariańskie kotlety o delikatnym smaku. Jednak jeśli chcesz zmodyfikować ich smak, śmiało możesz zamienić lub wypełnić dane składniki.

Do kotletów kalafiorowych możesz dodać posiekany koperek, natkę pietruszki, kolendrę lub inne zioła. Zamiast dymki dodaj szczypiorek, a jeśli jesteś wielbicielem czosnku, wykorzystaj więcej niż jeden ząbek. 

Kotlety z gotowanego kalafiora na obiad i nie tylko!

Jak widzisz, aby zrobić kotlety z kalafiora, potrzeba naprawdę niewiele. Co więcej, jest to dobry sposób na wprowadzenie większej ilości warzyw do domowego jadłospisu. Kotlety kalafiorowe z dodatkiem ziemniaków i surówki są lżejszą wersją tradycyjnego polskiego obiadu, a ich delikatny smak z pewnością zadowoli dzieci. 

Obiad lub przekąska

Pamiętaj jednak, że nie musisz zamykać się w sztywnych ramach! Kotlety z kalafiora mogą być zarówno główną częścią obiadu jak i dodatkiem. Wszystko zależy od naszych preferencji, a więc to czy zjesz je zamiast mięsa, z buraczkami, z kaszą bądź solo jest Twoją decyzją. 

Te pyszne kotlety świetnie nadadzą się jako przekąska w pracy, w szkole lub na domowej imprezie. W przeciwieństwie do mięsa dania warzywne smakują równie dobrze na ciepło jak i na zimno. Kotleciki możesz podawać z różnymi sosami i dipami, np. z sosem tzatziki czy guacamole. 

Jeśli Twoje dzieci są znudzone kanapkami na drugie śniadanie w szkole, następnym razem spakuj im kalafiorowe kotlety w towarzystwie pokrojonych ogórków, pomidorów i rzodkiewek. Nie dość, że będzie zdrowe, to jeszcze nacieszy oko!

warzywa

Wege nie oznacza nudny 

Do niedawna dieta wegetariańska kojarzyła nam się z nudą i nieustannym jedzeniem sałatek. Dziś wiemy, jak bogata może być dieta tego typu, ale nawet wegetarianie miewają gorsze momenty i dopada ich brak weny. Kotlety z kalafiora to świetna opcja dla tych, którzy jeszcze ich nie próbowali, zwłaszcza jeśli opatrzyły się im najbardziej znane kotleciki z soczewicy czy fasoli.

Powyższy przepis jest również przykładem na to, że kuchnia wegetariańska nie musi być ani droga, ani skomplikowana. Obiad złożony niemal z samych warzyw, w dodatku lokalnych i łatwodostępnych, to czysta oszczędność. 

Komentarze

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.