Torty są wypiekami, które zazwyczaj stosuje się na konkretne okazje. Jest ich całe mnóstwo, zatem wybór ulubionego nie powinien stanowić problemu. Jednak, czy zastanawialiście się kiedyś nad tortem egipskim? Może próbowaliście go gdzieś i chcecie odtworzyć przepis u siebie w domu?

Dzięki temu poradnikowi będzie to możliwe. Znajduje się w nim przepis na pyszny tort egipski, jak i kilka ciekawostek na jego temat! Przeczytaj i zrób taki tort w swoim domu!

Tort egipski — krem budyniowy i nie tylko

Zbiera on mnóstwo pozytywnych opinii. Zatem gdzie leży jego fenomen? Tort egipski charakteryzuje się przede wszystkim wykorzystaniem lekkiej białkowo-orzechowej pianki, zamiast typowego biszkoptu. Ponadto zastosowana jest w nim puszysta budyniowa masa, zrobiona na żółtkach. Całość jest wykończona bitą śmietaną. To nie wszystko, gdyż w danym torcie znaleźć można chrupiące kawałki karmelu, które są uważane za kwintesencję tego wypieku.

Wydawać by się mogło, że z tyloma dodatkami, tort egipski będzie niezwykle słodki. Okazuje się, że nie do końca tak jest. Co prawda dominuje w nim słodycz, jednak wszystko idealnie ze sobą współgra i nie jest ona przytłaczająca.

Warto wiedzieć, że przygotowanie tortu egipskiego jest dosyć pracochłonne. Poleca się w tym celu rozłożenie przygotowania na dwa dni. Konkretnie chodzi o blaty i karmel, które warto zrobić wcześniej. Pomimo wszystko, każda minuta poświęcona na przygotowanie tego tortu zostanie później wynagrodzona przez unikalny i przepyszny smak!

Taka propozycja sprawdzi się podczas wielu okazji. Od tych zdecydowanie bardziej oficjalnych, poprzez te mniej. W zasadzie dany wypiek można zaserwować nawet bez okazji, bo czemu nie! Poniżej znajdziesz przepis na najlepszy tort egipski. 

tort egipski

Przepis na tort egipski

Przygotowanie tortu będzie składało się z kilku kroków. Wypisane składniki dotyczyć będą poszczególnych partii tortu.

Składniki na blat białkowo orzechowy – 2 łyżki cukru i nie tylko

Do przygotowania tortu potrzebne będą trzy blaty białkowo-orzechowe. Podane składniki zatem należy pomnożyć razy trzy.

  • 3 białka jajek,
  • 2 płaskie łyżki cukru,
  • łyżka mąki pszennej,
  • 3 łyżki zmielonych orzechów laskowych.

Składniki na masę budyniową – 5 i 1/2 łyżki mąki pszennej i nie tylko

  • 10 jajek,
  • 10 płaskich łyżek cukru,
  • 5 i 1/2 mąki pszennej,
  • 340 ml mleka (czyli około 1,5 szklanki),
  • 170 g masła,
  • opakowanie cukru waniliowego.

Składniki na masę z bitej śmietany — wykorzystaj płatki migdałowe

  • 340 g śmietanki kremówki,
  • szklanka cukru,
  • 100 g orzechów laskowych lub płatków migdałowych,
  • kruszony karmel.

Przygotowanie

To także będzie składać się z opisania przygotowania poszczególnych partii tortu. Tak jak zostało wspomniane, zrobienie tortu egipskiego jest dosyć pracochłonne, lecz zdecydowanie warte wypróbowania!

Blat białkowo orzechowy

Trzy białka ubijamy na sztywną pianę, dodajemy cukier i całość miksujemy. Po wyłączeniu miksera wsypujemy orzechy i mąkę — całość mieszamy drewnianą szpatułką. Tak przygotowane ciasto, wlewany do wyłożonej papierem do pieczenia, wcześniej przygotowanej tortownicy o średnicy około 20 centymetrów. Papier wcześniej warto cienko posmarować tłuszczem.

Tak przygotowany blat pieczemy przez 15 minut w temperaturze 170 stopni wraz z termoobiegiem. W przypadku braku takiej opcji temperatura powinna wynosić 180 stopni, a czas pieczenia pozostaje bez zmian.

Po przygotowaniu pierwszego blatu, w identyczny sposób przygotowujemy jeszcze dwa kolejne. Każdy blat należy przygotowywać jeden po drugim, gdyż ubite białka po połączeniu z innymi składnikami, należy od razu wstawiać do pieca. Gotowe blaty ciasta powinny przypominać ciasto na roladę — muszą być miękkie.

Masa budyniowa

Bierzemy miskę, wsypujemy do niej cukier, żółtka, cukier waniliowy, mąkę i nieco mleka. Całość mieszamy za pomocą miksera. Kiedy składniki się połączą, dodajemy pozostałe mleko i ponownie miksujemy. Masę wstawiamy na ogień i czekamy do momentu zagotowania i zgęstnienia — cały czas mieszając np. za pomocą szpatułki.

Kiedy tak się stanie, budyń należy ostudzić. Masło ucieramy i powoli łączymy z odłożoną masą budyniową — ciągle mieszając. Kiedy otrzymamy puszystą masę, wszystko jest gotowe.

Masa z bitej śmietany

Najpierw śmietanę ubijamy na sztywno. Pod koniec ubijania, należy dodać 2 łyżki cukru. Co ciekawe, istnieją wersje przygotowania danej masy, gdzie wykorzystuje się żelatynę. W tym celu żelatynę rozpuszczamy w niewielkiej ilości wody i dodajemy do ubijanej masy.

Kolejno należy lekko podprażyć orzechy, bądź płatki migdałowe. Co ważne, powinno się to odbywać na suchej patelni! Siekamy na drobno lekko uprażone orzechy, lub migdały.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie karmelu, który jak zostało wspomniane, warto zrobić dzień wcześniej. Robi się go w prosty sposób. Na suchą patelnię wsypujemy cukier i rozpuszczamy go na małym ogniu, bez mieszania. Kiedy zauważymy bursztynowy kolor — karmel jest gotowy. Podczas tej czynności należy uważać, aby nie spalić karmelu, gdyż będzie gorzki. Gorący karmel wylewamy na papier do pieczenia i rozsmarowujemy go cienko za pomocą szpatułki lub noża. Kiedy stwardnieje, należy go pokruszyć. Lecz trzeba uważać, żeby nie rozdrobnić karmelu na proszek.

Przygotowaną wcześniej ubitą śmietanę, łączymy z posiekanymi orzechami i pokruszonym karmelem. Całość delikatnie mieszamy.

Składanie tortu

Na wstępie należy odłożyć niewielką ilość masy budyniowej, którą przeznaczymy na boki tortu. Na paterze układany pierwszy blat ciasta, kolejno rozsmarowujemy na nim 1/3 masy budyniowej. Kolejno przekładamy całość masą z bitej śmietany i dodatków. Ponownie układamy kolejny blat tortu i postępujemy tak samo jak wcześniej z innymi częściami.

Kiedy ułożymy trzy warstwy, czas przejść do posmarowania boków tortu odłożoną wcześniej masą. Należy zrobić to w miarę dokładnie. Tak przygotowane ciasto egipskie przekładamy do lodówki w celu schłodzenia. Na koniec, ciasto egipskie można ozdobić np. za pomocą owoców — świetnie sprawdzą się czerwone porzeczki, orzechów włoskich (można też wykorzystać orzechy laskowe), płatkami migdałów, czy chociażby lukrem plastycznym, jeżeli np. tort przygotowujemy na jakąś konkretną okazję. Nada się też bita śmietana!

Ciasto egipskie — ciekawostka

Warto wiedzieć, że dany tort można też przygotować w nieco prostszy sposób. Otóż polega on na upieczeniu jednego, dużego blatu ze wszystkich przygotowanych składników (na trzy blaty). Taki duży blat, kroimy na trzy równe części i składamy podłużne ciasto egipskie. Oczywiście przekładając poszczególne warstwy, podobnie jak zostało opisane w powyższej części poradnika. Być może przygotowany w taki sposób wypiek nie będzie tak bardzo atrakcyjny wizualnie, jak ten z tortownicy, lecz smak tortu bez wątpienia to wynagrodzi.

Podsumowanie

Tort egipski to świetna propozycja na wiele okazji, jednak wymagająca poświęcenia nieco większej ilości czasu na przygotowanie. Pomimo wszystko, doznania smakowe rekompensują dany czas! Jak widać, taki tort można przygotować samemu w domu. Należy jednak trzymać się przepisu i proporcji składników. Przygotuj go i zaskocz wszystkich!

Komentarze

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.