Wyjątkowym ciastem na bazie sera, które charakteryzuje się brakiem ciasta na spodzie, jest sernik baskijski. Co ciekawe, deser ten nie wymaga użycia mąki i piecze się go dosyć krótko. Ciasto to, nieco różni się od swoich klasycznych braci, które są niezwykle popularne w naszym kraju. Warto skusić się więc na przygotowanie sernika baskijskiego! 

Jeżeli słyszałeś kiedyś o serniku baskijskim i chciałbyś zrobić go w domu, świetnie się składa, bo w dalszej części poradnika przedstawiamy przepis na ten pyszny deser. Przeczytaj już teraz!

Kremowy sernik baskijski — przepis

Na początek, kilka ciekawych informacji o serniku baskijskim. Otóż czas jego przygotowania zajmuje zaledwie około 20 minut, natomiast czas pieczenia jedynie około 45 minut. Wydaje się to niewiele w porównaniu do innych ciast. Podczas przygotowywania sernika baskijskiego istotne jest jego schłodzenie. Powinno ono trwać minimum około 6 godzin.

Kolejną bardzo istotną informacją, jest fakt, że sernik baskijski przygotowuje się jedynie z serka Philadelphia. Istnieją jednak przepisy, gdzie wykorzystać można mieszankę innych serów. Przykładowy zestaw może składać się np. z 250 g serka Philadelphia, 250 g serka mascarpone i np. 600 g serka kremowego (można wykorzystać, chociażby słony serek kanapkowy). Jednak, jeżeli ktoś chce się trzymać tradycyjnego przepisu, powinien użyć jedynie serka, ewentualnie z dodatkiem serka mascarpone.

Poniżej przedstawiamy niezbędne składniki do przygotowania sernika, jak i przepis krok po kroku!

Sernik z dodatkami

Składniki

  • 1 kg serka kremowego Philadelphia (lub mieszanki innych serów, jak wyżej podane),
  • 500 ml śmietanki kremówki 36%,
  • 7 jajek,
  • szklanka drobnego cukru,
  • saszetka cukru waniliowego,
  • płaska łyżeczka soli.

Przygotowanie sernika baskijskiego

Wpierw zawartość opakowań serków przekładamy do misy miksera. Do serów dodajemy szklankę cukru, oraz saszetkę cukru waniliowego (dodać można ekstrakt waniliowy). Wszystkie składniki należy zmiksować na wysokich obrotach, do czasu, aż uzyskamy gładką masę serową. Ważne jest, aby cukier roztopił się w masie serowej.

Kiedy masa serowa jest przygotowana, w odstępach około 15 – 20-sekundowych, dodajemy do niej jajka. Całość bez przerwy należy miksować na wysokich obrotach. Kiedy składniki się połączą, dodajemy do nich 500 ml śmietanki. Ponownie całość miksujemy przez około 20 sekund, lecz na niższych obrotach. Miksowanie należy zakończyć, kiedy zauważymy, że otrzymaliśmy rzadką masę serową o odpowiedniej konsystencji.

Krokiem kolejnym jest przygotowanie formy do pieczenia — może to być tortownica z wyższym rantem. Rant tortownicy, jak i jej dno wykładamy papierem do pieczenia. Warto zrobić to w taki sposób, aby arkusz papieru lekko wystawał ponad rant tortownicy, dzięki czemu rosnący sernik baskijski nie ucieknie z formy. W celu lepszego połączenia się formy z papierem do pieczenia tę można wpierw lekko nasmarować masłem.

Przygotowaną masę serową wlewamy do formy. Używając tortownicy o standardowej średnicy około 24 centymetrów, masa przygotowana z podanych składników, powinna wypełniać formę praktycznie do pełna, lub granic rantów użytego papieru do pieczenia.

Sernik

Zanim przejdziemy do pieczenia, warto zapamiętać, że sernika danego typu nie piecze się z funkcją pary. Nie stosuje się również kąpieli wodnej. Sernik powinien być pieczony dosyć krótko, lecz w wysokiej temperaturze.

Nagrzewamy piekarnik do 230 stopni i umieszczamy w nim formę z ciastem. Poleca się użyć opcji pieczenia góra/dół i ustawić formę z ciastem na piętro niższej półce, niż środkowa. Sernik baskijski pieczemy około 45 minut — jeżeli wykorzystamy większą formę, niż wymieniona, czas pieczenia może być krótszy i analogicznie dłuższy, jeśli forma będzie mniejsza. Podczas wypieku, wyrośnie on mocno, być może nawet poza ranty z papieru do pieczenia. Od góry znacznie się zarumieni, a nawet może być lekko spalony (nie bez powodu nazywa się go spalonym sernikiem) — nie można się przerazić wówczas, bo jest to zjawisko naturalne, które podczas wypieku tego sernika powinno występować. Kiedy minie czas pieczenia, pozostawiamy sernik baskijski w piekarniku jeszcze około 30 minut (nie uchylamy drzwiczek piekarnika). Po upływie 30 minut dopiero otwieramy drzwiczki i wyjmujemy sernik baskijski.

Ciasto powinno mieć lekko budyniową strukturę — gdy się nim poruszy, ma się trząść podobnie jak galaretka. Z racji tego, sernik baskijski pozostawiamy jakiś czas w formie i odstawiamy go do ostudzenia w temperaturze pokojowej. Kiedy nie będzie już gorący, czas go schłodzić. Najlepiej umieścić go w lodówce na minimum 6 godzin, a najlepiej na całą noc. Kiedy sernik baskijski będzie całkowicie schłodzony, można go podawać. Jest on delikatny i kremowy, a gdy będzie przetrzymywany w lodówce, zachowa świeżość nawet do 6 dni. Sernik baskijski można udekorować np. świeżymi owocami, czy posypać cukrem, który kolejno należy przypiec palnikiem. Gotowe!

Istnieją również przepisy, gdzie sernik baskijski podaje się z różnego rodzaju polewami — np. słonym karmelem. Jest to również smakowita propozycja, jednak jeżeli przygotowujesz swój sernik baskijski pierwszy raz, najlepiej wypróbować go bez dodatków!

Podsumowanie

Jeśli sernik to Twoje ulubione ciasto, jednak znudził Ci się ten w wersji klasycznej, koniecznie przygotuj sernik baskijski z powyższego przepisu. Jest to propozycja, która zachwyci podniebienie nie jednego łakomczucha. Co więcej, eksperymentując z różnymi rodzajami wykorzystywanego sera, można stworzyć własną, ulubioną wersję sernika baskijskiego!

Komentarze

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.