Uwielbiasz spędzać czas w kuchni – można powiedzieć, że kuchnia to Twoje królestwo. Gotowanie, smażenie, pieczenie ciast to Twój chleb powszedni.

A co jeśli nie wszystko idzie zawsze zgodnie z planem? Pryskający tłuszcz, zapach ryby unoszący się w powietrzu, lub kuchenka zalana wodą.

Co zrobić jeśli goście są już w drodze, a zupa jest za słona, czy trzeba gotować nową? Dobrze byłoby znać jakieś domowe triki kulinarne, żeby ją uratować!

Triki kulinarne

Poniżej znajdują się triki kulinarne, które warto zapamiętać! Z pewnością podczas pracy w kuchni nie raz z nich skorzystasz. Kulinarne sztuczki sprawią, że gotowanie będzie szybsze, łatwiejsze i przyjemniejsze.

Takie kulinarne triki przydadzą się nie tylko osobą, które dopiero zaczynają przygodę z gotowaniem, ale również tym bardziej doświadczonym.

1. Chleb dłużej zachowa świeżość

Twój chleb jest wiecznie czerstwy mimo tego, że był tyle, co kupiony? Zależy Ci na tym, aby mieć świeży chleb, ale nie masz czasu codziennie rano biec do piekarni, żeby taki kupić? Ten trik rozwiąże Twój problem raz na zawsze!

Jeżeli umieścisz w chlebaku surowe jabłko, to będziesz dłużej cieszyć się świeżym chlebem. Należy pamiętać, aby nie trzymać zbyt długo owoca w chlebaku, bo może pojawić się pleśń. Najbezpieczniej będzie wymieniać owoc co dwa dni.

chleb

2. Nieprzyjemny zapach ryby

Uwielbiasz jeść rybę, ale nie możesz znieść jej zapachu? Wystarczy, że przed przygotowywaniem namoczysz ją w mleku z dodatkiem ziela angielskiego, zapach ryby zniknie, a ryba nie zmieni swojego smaku.

3. Czy jajko jest świeże?

Chcesz dodać jajka do sałatki, czy ciasta, ale nie masz pewności, czy nadal jest świeże? Jest prosty sposób, aby to sprawdzić. Zanurz jajo w zimnej wodzie, dodając 8 łyżek soli na litr wody. Jeżeli jajko wypłynie na powierzchnię, to znaczy, że nie nadaje się do spożycia. Jeżeli opadnie na dno – śmiało można je jeść.

jajka

 

4. Pryskający tłuszcz

Masz dość pryskającego tłuszczu z patelni podczas każdego smażenia? Jeżeli chcesz temu zapobiec, wystarczy dodać szczyptę soli na patelnię przed każdym smażeniem.

5. Za słona zupa – co robić?

Z pewnością nie raz podczas przyrządzania zupy zdarzyło się nam, że odrobina soli, która do niej wpadła, okazała się zbyt dużą ilością i zupa wyszła za słona. Co robić, żeby taką zupę naprawić?

Jeżeli zupa jest lekko przesolona wystarczy dodać mleka, lub śmietany – one łagodzą smak potrawy. Jeżeli zupa jest bardzo słona, wtedy warto dodać obranego ziemniaka, który wchłonie nadmiar soli. Ważne jest, aby w dobrym momencie wyciągnąć ziemniaka i nie doprowadzić do jego rozgotowania.

6. Czego nie przechowywać w lodówce

Bardzo często (szczególnie w upalny czas) staramy się chować warzywa i owoce do lodówki żeby dłużej zachowały swoją świeżość. Nie w każdym przypadku takie rozwiązanie się sprawdza. Pomidory i cytrusy (np. cytryny) pod żadnym pozorem nie powinny być przechowywane w lodówce, ponieważ niska temperatura psuje ich smak i aromat.

pomidory

7. Kipiąca woda

Masz problem z kipiącą wodą z garnka, która zalewa Ci całą kuchenkę i przez gotowanie przestaje Ci sprawiać przyjemność- dzięki tej radzie może się to zmienić. Podczas gotowania na garnku umieść drewnianą łyżkę na wierzchu garnka- dzięki temu gotująca się w nim woda nie wykipi.

8. Ciasto

Niejedna osoba zastanawia się co zrobić, żeby ciasta zawsze wychodziły. Przygotowujesz ciasto na tort lub ciasto francuskie, zawsze pamiętaj, aby wszystkie składniki mieszać bardzo wolno. Natomiast kiedy dodajesz składniki mączne, to pamiętaj, aby wszystkie składniki sypkie mieszać ręcznie.

9. Kiedy należy posolić zupę?

Ilu kucharzy tyle teorii, ale jaka jest prawda? Zupy tak naprawdę powinno się solić dopiero pod koniec gotowania. Najlepszym wyznacznikiem jest tu miękkość warzyw – jeśli warzywa są miękkie, należy dodać sól. Odpowiedni moment dodawania soli do zup wpływa na ich smak.

 

sól

 

10. Posklejany ryż

Czy zdarza Ci się tak, że ugotowany ryż jest posklejany i podając go, wygląda mało apetycznie? Następnym razem podczas gotowania ryżu pamiętaj, aby do gotującej wody dodać łyżkę soku z cytryny. To sprawi, że ryż po ugotowaniu będzie sypki.

Podsumowanie

Warto zapamiętać te domowe triki kulinarne, ponieważ zdecydowanie ułatwią Twoją pracę w kuchni i z pewnością zaoszczędzą Ci niepotrzebnego stresu. Dzięki tym poradą gotowanie nie będzie Ci straszne, a spędzanie czasu w kuchni od teraz to będzie czysta przyjemność.

Komentarze

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.