Zastanawiacie się, czy istnieje jedna, skuteczna i najlepsza dieta odchudzająca. – A jeśli istnieje, to na czym polega, co trzeba zrobić, by schudnąć kilka kilogramów bez efektu jo -jo i długotrwale cieszyć się zgrabnym, smukłych ciałem?

Szukając odpowiedniej diety odchudzającej napotykamy na przeróżne propozycje: a to taka, przy której stosowaniu eliminujemy węglowodany, innym razem to taka, gdzie jemy praktycznie sam tłuszcz, lub jeszcze inna, gdzie spożywamy określoną ilość kalorii, albo przez cały czas trwania diety jemy zupę kapuścianą czy owsiankę na wszystkie sposoby…

Co więc wybrać, by nie zwariować od nadmiaru diet i czym się kierować przy wyborze odpowiedniej?

Jaka jest najlepsza dieta odchudzająca, a właściwie czym powinna się charakteryzować taka dieta prowadząca do utraty wagi i nadmiernej masy ciała – podpowiadamy poniżej.

Najlepsza dieta, czyli jaka

dieta odchudzająca

 

Tak naprawdę nie istnieje jedna, skuteczna i najlepsza dieta odchudzająca. Dlaczego tak się dzieje? – zapyta wielu z was.

Dzieje się tak z bardzo wielu powodów, gdyż skoro nie ma identycznych dwóch osób, tak samo też nie każda dieta będzie odpowiednia dla wszystkich. 

Żyjemy w różnych środowiskach, w odmiennych warunkach, mamy różną przemianę materii, nasz organizm jest w przeróżnej kondycji fizycznej jak i psychicznej, prowadzimy inny tryb życia i aktywność fizyczną – można by tak wymieniać bez końca.

Skoro więc istnieje tak wiele czynników, które określają stan psychofizyczny naszego organizmu, to jak można by wymyślić uniwersalną, najlepszą dietę dla wszystkich?
To przecież zupełnie niemożliwe!

Nie jesteśmy jednak skazani na porażkę, gdyż mimo tego, że nie wszystkie diety odchudzające są odpowiednie dla nas, to istnieją takie czynniki, które pomogą nam wybrać dietę najlepszą dla nas, zgodną z indywidualnymi potrzebami i stanem zdrowia. 

Na co zwrócić więc uwagę – o tym poniżej.

Diety odchudzające – czym się kierować przy wyborze odpowiedniej

dieta odchudzająca

 

Od czego należy zacząć poszukując dobrej dla nas diety – od określenia, jaki jest nasz:

 • stan zdrowia – od oceny stanu naszego zdrowia zależy wybór odpowiedniej diety. Stan zdrowia określany jest przez nasz wiek, płeć, dolegliwości, choroby lub ich brak. Niektórzy zalecają przed wyborem diety wykonanie podstawowych badań i zasięgnięcie porady lekarza oraz dietetyka. To godne polecenia rozwiązanie, a jeśli np. zmagamy się z cukrzycą, to dieta musi być precyzyjnie dobrana. Kiedy cierpimy na zaparcia, to nie powinniśmy spożywać niektórych pokarmów, lub też gdy niedomaga nasz żołądek, to zupełnie inaczej trzeba dobrać odpowiednie składniki diety;
 • poziom aktywności – to również ważny czynnik przy wyborze sposobu odchudzania. Jeśli jesteśmy osobą ruchliwą, pełną wigoru, aktywną,
  to dieta będzie zupełnie inna niż gdy mamy charakter osoby, preferującej np. wypoczynek przed telewizorem.
 • styl życia – wśród diet odchudzających znajdziemy takie, które będą dostosowane do naszego trybu i stylu życia. Chodzi o to, czy jesteśmy rannymi ptaszkami, czy raczej lubimy pospać i budzimy się dopiero koło południa
  a jesteśmy aktywni do późnej nocy. Metabolizm każdej z takich osób nieco inaczej pracuje, więc i dieta musi być inna dla każdej z nich;
 • preferencje żywieniowe – chodzi tu dokładnie o filozofię i wierzenia w życiu. Czy dieta idealna dla wegetarianina będzie najlepsza dla mięsożercy, weganina czy frutarianina? Otóż nie! Wybierając dietę odchudzająca zwróćmy uwagę również na ten ważny aspekt – dieta powinna być dostosowana do naszych życiowych preferencji.

 

Bezpieczne dla zdrowia, skuteczne odchudzanie – czyli jakie

Bezpieczne odchudzanie to takie, które nie powoduje szkód w naszym organizmie, czyli nie zubaża składników odżywczych niezbędnych do efektywnego funkcjonowania. Dobrze dobrana dieta pozwala schudnąć w racjonalnym czasie, unikając gwałtownego spadku wagi, gdyż organizm przeżyje zbyt duży szok, na który reakcją może okazać się choroba lub dokuczliwy dyskomfort. 

Dolegliwości mogą objawiać się w nadmiernym wypadaniu włosów, łamliwych paznokciach, rozstrojem żołądka, omdleniach, ogólnym osłabieniu, rozdrażnieniu, problemach ze stanem zębów, a nawet zwiększoną łamliwością kości. 

Odchudzanie powinno przebiegać tak, by nie tracić więcej niż 1-2 kg tygodniowo – taki sposób gubienia zbędnych kilogramów gwarantuje nam brak przykrych konsekwencji, jakim jest efekt jo-jo.

Dobierając dietę odchudzającą zwróćmy uwagę na to, by była jak najbardziej urozmaicona
i różnorodna – unikajmy tzw. monodiet, gdzie przez dłuższy okres czasu spożywamy tylko jeden produkt, np. kapustę, płatki owsiane czy jogurt. Nie ma oczywiście nic złego w tych produktach, ale spożywane ich przez dłuższy czas bez innych, niezbędnych do normalnego funkcjonowania artykułów, mogą spowodować wręcz spustoszenie i wypłukanie niektórych składników i witamin.

Pamiętajmy, że stracone kilogramy to nie wszystko – ważne jest, że podczas diety jak i po niej wciąż jesteśmy w pełni zdrowia!

Najlepsza dieta odchudzająca – co jeść

zdrowe odchudzanie

 

Co należy jeść, by uzyskać utratę wagi taką, o jakiej marzymy i byśmy byli zadowoleni
z efektów odchudzania?

Tak naprawdę będąc na diecie powinniśmy jeść wszystko! Tak, wszystko – zaskoczeni?

Dobra dieta zawiera wszystko to, co służy naszemu zdrowiu z jednym tylko zastrzeżeniem – w odpowiednich ilościach i odpowiednio skomponowanych – co to oznacza?

Najodpowiedniejsza dieta odchudzająca musi być dobrze zbilansowana, powinna składać się dokładnie z tych samych składników, co normalna dieta, lecz z nieco mniejszych porcji i z wyłączeniem tych mocno tuczących, czyli nadmiaru cukru, dużej ilości węglowodanów, niezdrowych tłuszczów i przetworzonej żywności. Proste prawda?

Żeby więc zrzucić pare kilogramów, powinniśmy postawić na:

 • duże spożycie warzyw i owoców pod wszystkimi postaciami, w tym również w postaci soków, przecierów, koktajli, gdyż posiadają mało kalorii, sporo błonnika i szybko pozwalają uzyskać odczucie sytości. Warzywa i owoce zawierają mnóstwo witamin, mikroelementów i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowaniu wszystkich narządów i układów. Warto jeść owoce i warzywa w postaci kiszonek, gdyż to najlepsze naturalne probiotyki gwarantujące nam lepszą odporność, dobre funkcjonowanie układu pokarmowego i ochronę przed wirusami;
 • regularne posiłki w odstępach 2-3 godzinnych, co nauczy nasz organizm racjonalnego wykorzystywania składników odżywczych bez potrzeby niepotrzebnego magazynowania;
 • picie dużej ilości wody – najlepiej ok. 2-3 litry dziennie, lub nawet więcej, jeśli jesteśmy osobami wyjątkowo aktywnymi. Dzięki temu nawodnimy nasze narządy, skórę, usuniemy szkodliwe produkty przemiany materii, wspomożemy układ wydalniczy, serce i mózg;
 • białka – białka wspomagają proces odchudzania, toteż powinniśmy jeść mięso, nabiał i warzywa strączkowe jako dobre źródło białka;
 • węglowodany – odpowiednia ilość zapewni energię i wspomoże układ wydalniczy ze względu na obecność błonnika i wspomaganie układu nerwowego;
 • zdrowe tłuszcze – wbrew obiegowej opinii, by zrzucić pare kilogramów, potrzebujemy też tłuszczu, najlepiej nienasyconego, który znajdziemy w rybach morskich, maśle, oliwach, olejach roślinnych, orzechach.

 

Wszystkie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki powinny być starannie dobrane pod kątem kaloryczności – w zależności od potrzeby i nadmiaru naszej obecnej tkanki tłuszczowej powinniśmy tak dobrać ilość kalorii, by być nasyconym, nie czuć głodu a mimo tego chudnąć – oto cechy najlepszej diety odchudzającej!

Dobra dieta i co dalej

zdrowe odchudzanie

 

Dobra dieta, która gwarantuje nam zdrowie i utratę zbędnych kilogramów to nie wszystko, co powinniśmy stosować podczas odchudzania.

Nie możemy zapominać o aktywności fizycznej, która powoduje przyspieszenie metabolizmu, zwiększa spalanie tkanki tłuszczowej, likwiduje poczucie przygnębienia poprzez wzrost endorfin, które powodują odczucie ogólnego zadowolenia.

Stosowanie umiarkowanego ruchu, dostosowanego do naszego stanu zdrowia potrafi zdziałać cuda – nasze ciało staje się bardziej sprężyste, z ładnie zarysowanymi mięśniami, jesteśmy bardziej sprawni, tryskamy energią i witalnością – sprawdź to na sobie!

Podsumowanie

Czytając powyższe wskazówki zauważysz, że najlepszą dietą jest brak specjalnej diety!

Skuteczna dieta to racjonalne zasady zdrowego odżywiania na co dzień, a nie tylko przed sezonem urlopowym.

Jeśli jednak chcemy zgubić tu i ówdzie nieco ciała, to jedzmy to, co do tej pory, tylko w mniejszej ilości, przeznaczmy w naszej diecie więcej miejsca na warzywa i owoce, oraz produkty jak najmniej przetworzone, najlepiej prosto od rolnika, ze sklepu z żywnością eko, bez próżniowych opakowań, jedzmy jak najmniej słodyczy, słonych potraw, a jeśli zdarzy nam się mały grzech w postaci kawałka tortu, czekolady czy chipsów, to wskoczmy
w dres i zdrowo to spalmy w ciągu paru chwil na rowerze, pływalni lub podczas szybkiego marszu.

Taka dieta to zdrowy wybór – a nie smutna i niesmaczna konieczność!

Komentarze

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.