Pierogi z serem na słodko to z pewnością smak dzieciństwa niejednego z nas. Przygotowanie pierogów z serem na słodko jest łatwe, dlatego jeśli masz dobry przepis, z pewnością Twoje poczynania zakończą się sukcesem.

Pierogi z serem na słodko

Pierogi z serem można podawać na wiele sposobów. Ciasto z nadzieniem serowym świetnie komponuje się z bitą śmietaną/ jogurtem, z dodatkiem cynamonu, ale również z pokrojonymi lub zmiksowanymi owocami tj. truskawki, borówki itp.

W tym wydaniu pierogi z białym serem zawierają waniliową nutę. Dzięki dodaniu cukru waniliowego farsz na pierogi nabiera wyrazistości i niepowtarzalnego smaku, który zachwyci nawet najbardziej wymagające podniebienia.

Z podanej ilości składników powinno wyjść ok. 25 pierogów.

Składniki:

  • 1/4 szklanki cukru,
  • 1 saszetka cukru waniliowego (16 g),
  • 1 łyżeczka soli,
  • 2 szklanki mąki pszennej,
  • 1/2 szklanki gorącej wody,
  • 450 g białego sera półtłustego,
  • 2 żółtka.

Dodatkowo:

  • kilka łyżek mąki (do podsypywania),
  • 2 łyżeczki soli (do gotowania pierogów),
  • 2 łyżki cukru (do gotowania pierogów).

Wykonanie

Na początku biały ser umieść w misce i rozgnieć go dokładnie za pomocą widelca lub praski. Następnie dodaj żółtka oraz cukier biały i waniliowy. Po dodaniu tych składników całość dokładnie wymieszaj. 

W misce (najlepiej już od miksera) umieść przesianą mąkę. Dodaj do niej sól i stopniowo wodę, miksując składniki na niskich obrotach.

Gotowe ciasto podziel na równe 3 części. Jedną z nich wyłóż na oprószony mąką blat, a pozostałe dwie odłóż, tak aby nie wyschły. Przygotowany kawałek rozwałkuj na cienki placek, podsypując go minimalną ilością mąki.

Pierogi z serem

Z cienko rozwałkowanego ciasta, wytnij kółka przy pomocy szklanki lub specjalnego wykrojnika do pierogów. Na każdym krążku z ciasta umieść łyżeczkę przygotowanego wcześniej sera, a brzegi posmaruj wodą. Już na koniec dokładnie zlep brzegi pierogów.

Przygotowane pierogi ułóż na blacie, posypanym delikatnie mąką tak, aby żaden z nich nie przykleił się do powierzchni blatu.

W dużym garnku zagotuj wodę z dodatkiem soli oraz cukru. Do gotującej się już wody partiami wkładaj pierogi. Należy je delikatnie zamieszać drewnianą łyżką, żeby nie skleiły się ze sobą podczas gotowania. Poczekaj do momentu wypłynięcia pierogów na wierzch — wtedy zmniejsz ogień i gotuj je jeszcze ok. 2 minuty.

Gotowe pierogi wyciągaj łyżką cedzakową i umieszczaj je na sicie. Przepłucz je zimną wodą, tylko uważaj, aby się nie rozkleiły. Kiedy pierogi już odciekną, wymieszaj je z odrobiną masła i odstaw. Dzięki temu nie skleją się ze sobą.

Jeśli jednak podajesz je bezpośrednio na talerz, masło jest zbędne. Wtedy możesz je od razu podać ze słodką śmietaną lub ze śmietaną i owocami, czy cynamonem, według uznania.

Jeśli nie zjesz wszystkich pierogów naraz, należy je przede wszystkim ostudzić. Zimne pierogi możesz śmiało schować do lodówki, a nawet zamrozić.

Elastyczne ciasto — jak przygotować?

Aby pierogi wyszły idealne, trzeba zwrócić szczególną uwagę na wykonanie ciasta. Do przygotowania możesz użyć ulubionej mąki.

Zamiast łączenia mąki z gorącą wodą, możesz wymieszać ją z masłem i jajkiem. Ciasto wychodzi wówczas elastyczniejsze. 

elastyczne ciasto na pierogi

Aby po ugotowaniu ciasto nie było twarde, warto w czasie jego wyrabiania, stopniowo dodawać małe ilości wody. W ten sposób kontrolujesz proporcje wody oraz mąki. W innym przypadku, jeśli przesadzić z nadmiarem wody jesteś zmuszony również dosypać więcej mąki, co może skutkować trudnością w sklejaniu pierogów i twardszym ciastem po ich ugotowaniu.

Pamiętaj, że woda powinna być gorąca. Nie może być to jednak wrzątek!

Co więcej, wyrabianie ciasto powinno trwać ok. 10 minut, a po wykonaniu tego należy odstawić gotowe ciasto na kolejne 10 minut. W ten sposób stanie się elastyczniejsze.

Korzystając z tych wskazówek, Twoje ciasto na pierogi na pewno wyjdzie idealne.

Smacznego!

Komentarze

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.