Od jakiegoś czasu w mojej kuchni królują drożdżowe wypieki. Słodkie bułeczki, chałki, a przede wszystkim chleby. Zaletą drożdżowych ciast jest ich błyskawiczne przygotowanie. Dzisiaj chcę podzielić się z Wami przepisem na pszenno żytni chleb razowy, który przygotowuje się w szczególnie ekspresowym tempie. Nie trzeba go ugniatać, wystarczy wymieszać łyżką wszystkie składniki. Końcowy efekt zawsze mnie zaskakuje, smak tego chleba za każdym razem jest odrobinę inny, ale równie wspaniały!
Składniki
- 300 g mąki pszennej razowej
- 100 g mąki żytniej
- 100 g mąki pszennej
- 2 łyżeczki soli
- 20 g drożdży świeżych
- 400 – 500 ml letniej wody
- Ziarna słonecznika, siemienia lnianego, pestki dyni (wszystkie ziarna według własnego uznania (ja dodałam dzisiaj sporo słonecznika około 3 dużych garści oraz podobną ilość siemienia lnianego)
Przygotowanie
Rozpuszczamy drożdże w łyżeczce cukru.
Mąkę mieszamy z solą i ziarnami. Następnie dodajemy wcześniej rozpuszczone drożdże oraz letnią wodę. Wszystko razem mieszamy do uzyskania dość gęstego ciasta. Jeśli uznamy, że jest trochę za twarde dodajemy jeszcze trochę wody.
Ciasto przekładamy do formy o wymiarach 30 cm x 10 cm wyłożonej papierem do pieczenia. Możemy posypać po wierzchu ciasta dowolnymi ziarnami, lekko je wgniatając.
Wierzch chleba przeciąć wzdłuż, do połowy głębokości.
Formę przykrywamy czystą bawełnianą ściereczką i odkładamy do wyrośnięcia na około 1 godziny. Po tym czasie ciasto powinno wyrosnąć do brzegów foremki.
Formę z ciastem przekładamy do piekarnika nagrzanego do 220 stopni Celsjusza, opcja góra-dół na pół godziny. Powinien być ładnie upieczone, a pewność będziemy mieć jeśli postukamy o spód chleba. Jeśli odda głuchy odgłos to oznacza, że jest gotowy.
SMACZNEGO!
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.